Іудаїзм.



                                іудаїсти біля стіни плачу


           Іудаїзм, іудейство (др.-греч. Ἰουδαϊσμός), «іудейська релігія» (від назви коліна Іуди, що дало назву юдейському царству, а потім, починаючи з епохи Другого Храму (516 до н. Е.. - 70 н. Е..), стало загальною назвою єврейського народу - івр. יהודה) - релігійне, національне та етичне світогляд єврейського народу, одна з найдавніших монотеїстичних релігій людства.

        В більшості мов поняття «іудей» і «єврей» позначаються одним терміном і не розмежовуються при розмові, що відповідає трактуванні єврейства самим іудаїзмом. 

    У сучасній українській мові існують поняття «єврей» і «іудей», що розділяють національну приналежність євреїв і релігійну складову іудаїзму, що бере початок з грецької мови і культури. В англійській мові існує слово judaic (іудаіческій, єврейський), що походить від грецького Ioudaios - більш широкого поняття, ніж євреї. 

        Іудеї - етнорелігійних група , що включає тих, хто був народжений євреєм, і тих, хто звернувся в іудаїзм. У 2010 році чисельність іудеїв у всьому світі оцінювалася в 13,4 мільйона, або близько 0,2% від усього населення Землі. Близько 42% всіх іудеїв проживає в Ізраїлі і близько 42% проживає в США і Канаді, більшість інших проживає в Європі. 

        У релігієзнавстві прийнято розрізняти в розвитку іудаїзму  на три історичні періоди: 

храмовий (в період існування Єрусалимського храму), 

талмудичний і раввіністичний (з VI століття по теперішній час). 

Сучасний ортодоксальний іудаїзм склався на основі руху фарисеїв (прушім) що виник в епоху розквіту Маккавеїв (II століття до н. Е..). 

У сучасному іудаїзмі немає єдиного і загальновизнаного інституту або особи, яка має авторитет джерела права, учительства або влади. Джерела права (Галахи) сучасного ортодоксального іудаїзму: Танах (Письмова Тора) і Талмуд (Усна Тора). Галаха регулює, зокрема, ті сфери життя євреїв, які в інших правових системах регулюються кримінальним, цивільним, сімейним, корпоративним і звичайним правом.


         У істотному сенсі, символічне значення в іудаїзмі мають молитва Шма і дотримання шаббата і кашрута, носіння стоси (головного убору). Один із зовнішніх символів іудаїзму з XIX століття - шестикутна зірка Давида. Більше древнім символом іудаїзму є семисвічник (Менора), який, згідно з Біблією і традиції, стояв у скинії і Єрусалимському храмі. Дві розташовані поруч прямокутні скрижалі із закругленою верхньою гранню також є символом іудаїзму, часто зустрічається в орнаменті і декорації синагог. 

        Іноді на скрижалях вигравірувані 10 заповідей, повною або скороченою формою, або 10 перших літер єврейського алфавіту, що служать для символічної нумерації заповідей. Біблія також описує прапори кожного з 12 колін. Оскільки традиційно вважається, що сучасні євреї, в основному, походять з коліна Іуди і існували на його території Іудейського царства, лев - символ цього коліна - також є одним із символів іудаїзму. Іноді лев зображується з царським скіпетром - символом царської влади, якій наділив це коліно в своєму пророцтві праотець Яків (Бут. 49:10). Також зустрічаються зображення двох левів, по обидві сторони від скрижалей - стоять "на сторожі заповідей"

                                               Зірка Давида і Менора

       Ортодоксальний іудаїзм (від др.-греч. Ὀρθοδοξία - букв. "Правильну думку») - загальна назва течій в іудаїзмі, послідовники якої є продовжувачами класичної форми єврейської релігії. Ортодоксальний іудаїзм вважає обов'язковим дотримання єврейського релігійного закону (Галаха) в тому вигляді, в якому він зафіксований в Талмуді і кодифіковано в зведенні Шулхан арух. В ортодоксальному іудаїзмі є кілька напрямків - литовське, хасидизм різного штибу, модерністський ортодоксальний іудаїзм (від англ. Modern Orthodox Judaism), релігійний сіонізм. Загальна кількість послідовників - більше 4-х мільйонів осіб.

        Cвяті місця в іудаїзмі

        Святе місто - Єрусалим, в якому знаходився Храм. Храмова гора, на якій височів Храм, - в іудаїзмі вважається найбільш святим місцем. Інші святі місця юдаїзму - Печера Махпела в Хевроні, де поховані біблійні праотці, Віфлеєм (Бейт-Лехем) - місто, на шляху до якого похована праматір Рахіль, Наблус (Шхем), де похований Йосип, Цфат, в якому розвинулося містичне вчення Каббали і Тверія, де тривалий час засідав Синедріон.


 ТОП-777: рейтинг сайтов, развивающих Человека

Реклама